Určite veľa ľudí vie, že naša história dokázala byť miestami bláznivejšia ako ju v školách učia. Tanečný mor, vojna cirkvi proti mačkám alebo znepokojivá norma vo Viktoriánskom Anglicku, ktorá zahrňovala fotenie sa s mŕtvolami, toto všetko je len hŕstka z kopy neuveriteľných a šialených faktov, ktoré obohacujú našu históriu. V tomto článku dnes uvediem štyri udalosti, ktoré majú od toho, čo by sa dalo považovať za normálne, veľmi ďaleko.
- Keď Napoleona takmer zabili králiky
Bol príjemný rok 1807, síce nie pre zvyšok Európy, ale pre Francúzov určite. V tomto roku podpísalo Francúzsko mierovú zmluvu a cisár Napoleon Bonaparte sa to rozhodol osláviť veľmi populárnou aktivitou pre mužov tej doby, poľovačkou. Na miesto konania bolo dovezených zhruba 3000 králikov. V momente, keď Napoleon dorazil a králiky boli vypustené, nastala katastrofa. Tieto, na pohľad neškodné tvory, sa na cisára vrhli – zjavne inšpirované Francúzskou revolúciou a ten sa dal bez váhania na útek. Šťastím pre Napoleona bolo, že králikom sa nepodarilo ho zvrhnúť, no priniesli mu potupu zahanbujúcejšiu, ako prehra bitky pri Waterloo.
- Caligula verzus ryby
Každý z nás trávi svoj čas na pláži iným spôsobom. Niektorí sa radi kúpu v mori a iní preferujú opaľovanie. Potom sú tu Rimania, ktorí švihajú mečmi po vode. Udalosť sa odhaduje na 40. rok nášho storočia. Rímske légie vedené cisárom Caligulom putovali po Európe s cieľom napadnúť Britániu. Keď dorazili na severné pobrežie Galie, Caligula im odrazu prikázal útočiť na vlny a zbierať mušle ako vojnovú korisť. Je nutné podotknúť, že pravosť tejto “vojny” je diskutabilná, nakoľko historik Suetonius, ktorý toto všetko zhrnul vo svojom diele Suetonius: Caligula, žil až niekoľko rokov po cisárovej smrti a túto udalosť si mohol vymyslieť s cieľom Caligulovej degradácie. No aj tak som ju sem zahrnula, lebo je natoľko šialená, že by ju bola škoda vynechať a navyše, pravda to stále môže byť.
- Vojna ľudí proti emu
Takzvaná “Vojna s emu” je zo všetkých udalostí v tomto článku najmladšia a vypukla 2. novembra v roku 1932. Problém medzi stranami začal, keď operence ničili úrodu austrálskym farmárom, ktorí kvôli následkom hospodárskej krízy mali ťažkosti niečo vypestovať už predtým a toto im prácu ešte zhoršovalo. Keď toho mali farmári dosť, nahlásili to austrálskej vláde a tá sa rozhodla konať. Posielali bojovať skúsených vojakov a dokonca používali aj samopaly, no prehra ich aj tak dohnala. Nepriatelia boli totižto rýchlejší a nábojom sa úspešne vyhýbali, takže to po niekoľkých dňoch armáda nakoniec vzdala. A takto vo vojne zvieraťa a človeka vyhralo zviera.
- Deň, keď pivo zaplavilo ulice
Splnený sen pre Čecha, no nočná mora pre vtedajších Londýnčanov. Bolo 17.10.1814 a v pivovare Meux and Company náhle praskla jedna z obručí, ktoré držali nádrž s pivom. Po nej nasledovali aj ďalšie, až kým sa nádrž nezrútila k zemi a nenastal výbuch, ktorý zapríčinil únik alkoholickej tekutiny. Tá sa objemom iba zväčšovala, ako ničila sudy s ďalším množstvom piva. Oblasť Londýna, St. Giles, sa ocitla v centre potopy až 1,5 milión litrov piva, ktoré strhávalo všetko, čo mu prišlo do cesty. Počas potopy umrelo osem ľudí a niekoľko bolo zranených. Súd označil nešťastie za “boží zásah” a v roku 1921 pivovar zanikol. Na jeho mieste teraz stojí divadlo Dominion Theatre.
Zdroje:
Interez.sk – https://www.interez.sk/londynska-pivna-potopa-den-ked-sa-pivo-valilo-ulicami-zabijalo-vsetko-co-mu-prislo-cesty/
Magazin.sk – https://magazin.pluska.sk/spektrum/pivna-potopa-ked-zlatisty-mok-zabijal-ludi/1
Parade – https://parade.com/1099930/marynliles/history-facts/
Dotyk cz – https://www.dotyk.cz/magazin/napoleon-kralici-30000803.html
Naval historia – https://navalhistoria.com/the-roman-emperor-caligula-declared-war-on-the-sea/
Wikipedia – https://cs.wikipedia.org/wiki/Lond%C3%BDnsk%C3%A1_pivn%C3%AD_potopa
Eurozprávy.cz – https://eurozpravy.cz/magazin/229194-niciva-pivni-potopa-londyn-zasahla-pred-200-lety-neobvykla-tragedie
Startitup.sk – https://www.startitup.sk/najbizarnejsia-vojna-sveta-krajina-vstupila-do-vojny-s-vtakmi-nepomohli-ani-tazke-gulomety/
https://www.thecollector.com/great-emu-war/ (Zdroj fotky)
Žiadne komentáre